Департамент екології та охорони природних ресурсів

 

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління екологічної безпеки та дозвільної системи (факс) (0542) 63-28-39;
Управління природних ресурсів та заповідної справи (факс) (0542) 63-28-29

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Екологічний бюлетень

 Оновлено 22.01.2019

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2018 року

 Стан атмосферного повітря 

(за інформацією Сумського обласного центру з гідрометеорології).

Розташування стаціонарної мережі спостережень гідрометеорологічної станції на території області:

  • моніторингові спостереження за забрудненням атмосферного повітря в м. Суми проводились на трьох стаціонарних постах:

ПСЗ № 3 - м. Суми вул. Сумсько-Київських дивізій, 26;

ПСЗ № 4 - м. Суми вул. Харківська, 125;

ПСЗ № 5 - м. Суми вул. Металургів, 2.

  • метеостанції:

Дружба   –   м. Дружба, Ямпільського р-ну, вул. Тельмана, 22;

Глухів     –   м. Глухів, вул. Хреннікова, 2;

Конотоп  –   м. Конотоп, вул. Успенсько-Троїцька, 104;

Ромни     –    м. Ромни, вул. Щорса, 93;

Лебедин  –   м. Лебедин,  вул. Грушева, 5;

Авіаметстанція Суми – м. Суми, вул. Кірова, 168.

Спостереження за вмістом пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду та оксиду азоту, аміаку, формальдегіду проводились щоденно на 3-х стаціонарних  постах.

За грудень відібрано 1182 проб атмосферного повітря.

Середньомісячні концентрації перевищували санітарні норми в атмосферному повітрі по: діоксиду азоту в 1,8 рази, пилу в 1,3 рази та формальдегіду в 1,2 рази. Інші інгредієнти, що визначались, нижче або на рівні санітарних норм.

Перевищення максимально разової ГДК з жодної домішки не зафіксовано.

У порівнянні з попереднім місяцем забруднення атмосферного повітря міста по діоксиду та оксиду азоту збільшилося, по пилу, діоксиду сірки та формальдегіду зменшилося, а по оксиду вуглецю та аміаку зосталося майже на попередньому рівні.

Високих та екстремально високих рівнів забруднення атмосферного повітря у грудні не спостерігалось.

Спостереження за рівнем радіаційного забруднення атмосферного повітря щоденно проводила авіаметеорологічна станція Суми. Радіаційний фон у грудні по м. Суми складав 12-14мкР/год і не перевищував допустимих значень.

(за даними відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

На 6 підприємствах області проводився інструментально-лабораторний  контроль за викидами від стаціонарних джерел забруднення. Проконтрольовано 22 стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, відібрано 102 об'єднаних проб, виконано 378 визначень. На 2  підприємствах  встановлено перевищення нормативів ГДВ.

Стан водних ресурсів

(за даними лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сумської гідрогеолого-меліоративної  партії Сумського обласного управління водних ресурсів)

Протягом IV кварталу 2018 року представниками лабораторії відібрано та проаналізовано 25 проб води з 13 відкритих поверхневих водойм. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 94-р нормативи ДСанПіН № 46308: для поверхневих вод водних об’єктів господарсько - питного та культурно-побутового водокористування 01.01.2017 втратили чинність. Гідрохімічні дослідження при здійсненні моніторингу поверхневих вод проводились відповідно нормованих значень гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин наведених згідно «Обобщеного перечня  предельно допустимых концентраций (ПДК) и ориентировочно-безопасных  уровней воздействия (ОБУВ) вредных веществ для воды рыбохозяйственных  водоемов, утвержденого Минрыбхозом СССР 09.08.1990»; нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин, амонійного азоту), затверджені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 30.07.2012 № 471, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1369/21681.

 Характеристика якості води в річках, які відносяться до басейну Дніпродзержинського водосховища.

Басейн річки Ворскла

Аналіз стану вод річок Ворскла та Ворсклиця свідчить, що всі показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки Ворскла у листопаді 2018 року був задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 11,4 – 12,3 мгО2/дм3 річки Ворсклиця – 10,4 мгО2/дм3.

 Басейн річки Псел

Річка Псел - у п’яти створах річки Псел у жовтні перевищення ГДК зафіксовані у створі нижче міста Суми (с. Червоне) по фосфатам - 1,1 ГДК. Також в створах річки фіксується підвищений вміст заліза загального, що спричинено природними факторами. Всі інші показники, що вимірювались знаходились у межах ГДК. Кисневий режим річки в створах задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився в межах 4,6 – 6,1 мгО2/дм3. Нижче ГДК зафіксовано вміст  розчиненого кисню в створі нижче міста Суми (с. Червоне) – 3,36 мгО2/дм3.

Річка Хорол (притока р. Псел 1 порядку) – дослідження проводились у двох створах. Перевищення ГДК у грудні зафіксовані в створі с. Панасівка по: БСК5 – 2,1 ГДК, амонію сольовому – 2,0 ГДК, ХСК – 1,1 ГДК та нітритам – 1,9 ГДК. Вода в створі мала запах сірководню. В створі с. Лучки перевищення ГДК зафіксовано по: БСК5 – 1,9 ГДК та амонію сольовому – 1,8 ГДК. Кисневий режим річки у грудні в створі с. Панасівка не задовільний, рівень розчиненого кисню нижче ГДК – 2,0 мгО2/дм3,, в створі с. Лучки рівень розчиненого кисню – 4,2 мгО2/дм3.

 Характеристика якості води в річках, які відносяться до басейну Кременчуцького водосховища.

Басейн річки Сула

Річка Суладослідження проводились у двох створах. За результатами   досліджень перевищення ГДК не зафіксовано. Кисневий режим річки в створах задовільний. У створі м. Ромни, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 11,8 мгО2/дм3.Рівень кисню в створі нижче міста Ромни – 11,7 мгО2/дм3.

Характеристика якості води в річках, які відносяться до басейну Канівського водосховища.

Басейн річки Десна

Річка Знобівка (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у жовтні у двох створах. Перевищення ГДК в створах зафіксовані по: БСК5 – 1,1ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню 6,6 – 6,7 мгО2/дм3.

Річка Бобрик (притока р. Десна 1 порядку) - дослідження проводились у жовтні у двох створах. У створі вище м. С-Будаперевищення ГДК зафіксовані по амонію сольовому – 18,7 ГДК, нітритам – 1,4 ГДК, БСК5 – 7,7 ГДК, ХСК – 2,8,  фосфатам – 1,2 ГДК. Вміст розчиненого кисню нижче ГДК – 2,4 мгО2/дм3. У створі нижче м. С-Буда (с. Зерново) перевищення ГДК зафіксовані по:   БСК5 – 3,9 ГДК, амонію сольовому – 14,4 ГДК, нітритам – 5,1 ГДК, фосфатам – 3,8 ГДК. Вміст розчиненого кисню задовільний – 5,12 мгО2/дм3.

Річка Івотка (притока р. Десна 1 порядку) – дослідження проводились у жовтні у двох створах, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК, перевищення зафіксовано тільки в створі вище м. Ямпіль по БСК5 – 1,4 ГДК. Кисневий режим задовільний, вміст розчиненого кисню знаходився у межах 4,5 – 7,7 мгО2/дм3 .

Річка Шостка (притока р. Десна 1 порядку) якість води у створі вище технічного водозабору м. Шостка у жовтні істотно не погіршилась, вміст забруднюючих речовин відмічався на рівні минулого кварталу. За результатами досліджень перевищення ГДК не зафіксовано. Вміст розчиненого кисню задовільний – 8,6 мгО2/дм3.

Річка Сейм (притока р. Десна 1 порядку) – контроль проводився у жовтні у створах с. Піски Буринського району та с. Чумакове Буринського району, всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК, перевищення зафіксовано тільки в створі с. Піски по БСК5 – 1,2 ГДК. У створі річки Сейм біля с. Мельня (на кордоні з Чернігівською областю) всі проконтрольовані показники знаходились в межах ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 8,3 – 11,5 мгО2/дм3.

Річка Клевень (притока р. Десна 2 порядку) – в створі спостереження вміст основних хімічних показників у жовтні залишається у межах ГДК. Кисневий режим річки задовільний, вміст розчиненого кисню - 7,5 мгО2/дм3.

Річка Єзуч (притока р. Десна 2 порядку) - дослідження проводились у листопадіу двох створах. У створі вище водозабору м. Конотоп за результатами лабораторних досліджень виявлені перевищення ГДК по БСК 5 – 2,9 ГДК, ХСК – 1,4 ГДК. У створі нижче м. Конотоп спостерігалися перевищення ГДК по БСК 5 – 2,5 ГДК, ХСК – 1,4 ГДК та амонію сольовому – 2,9 ГДК. Кисневий режим річки у створах задовільний, вміст розчиненого кисню  знаходився у межах 7,8 – 9,8 мгО2/дм3.

Результати проаналізованих проб води вказують на те, що стан проконтрольованих водотоків області оцінюється як задовільний. 

Відібрані проби води в створах річок Ворскла, Ворсклиця, Клевень, Псел та Сейм були підготовлені до радіологічного контролю.

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За IV квартал 2018 року було відібрано і проаналізовано 29 проб води, в яких виконано 481 визначення. Проконтрольовано 15 водних об'єктів, в яких відібрано 21 пробу поверхневої води та виконано 363 визначення. Перевірено 3 підприємства, на яких проконтрольовано 3 випуски зворотної води у водойму, всього відібрано 8 проб зворотної води, в яких виконано 118 визначень. 

 Лабораторний контроль ґрунтів 

(за даними відділу інструментально – лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області)

За звітний період проконтрольовано 6 об’єктів, на яких відібрано 34 проби ґрунту, виконано 232 визначення. На 7 об’єктах встановлено перевищення  концентрацій забруднюючих речовин в порівнянні з фоновим вмістом та гранично допустимою концентрацією.


 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2018 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2018 року


Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІV квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІII квартал 2017 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2017 року

 Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2017 року

 Прогноз водопілля на р. Десна і Сейм у 2017 році

Огляд гідрологічного режиму водних об’єктів Сумської області у весняний період 2017 року за даними Сумського обласного  центру з гідрометеорології


Гідрометорологічні умови, що склалися в басейнах річок Сумської області та можливий режим водних обєктів у весняний період 2016 р. за даними Сумського обласного центру з гідрометеорології

Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м.Суми у 2015-2016 роках (за даними Сумського центру з гідрометеорології)

__________________________________

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2016 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІ квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІI квартал 2016 року   

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2016 рік                

 * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за І квартал 2015 року                        

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІI квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за ІІІ квартал 2015 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостережень за 2015 рік         

          * * *

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за І квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за ІІІ квартал 2014 року

Аналітична довідка про результати моніторингових спостереженя за 2014 рік