Департамент захисту довкілля та енергетики  Сумської обласної державної адміністрації

м. Суми, майдан Незалежності, 2, 40030 
Приймальня (0542) 62-97-99; 
Управління дозвільної системи та регулювання природоохоронної діяльності (0542) 63-28-39;
Управління енергетики та заповідної справи (0542) 63-28-29

E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15; 
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; 
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

Не є правонаступником Департаменту екології та охорони природних ресурсів, яке перебуває у стадії ліквідації без правонаступництва. 

БОЖЕСТВЕННА КВІТКА ГЕТЬМАНСЬКОГО ПАРКУ

ГВОЗДИКА ДЕЛЬТОВИДНА Diánthus deltoidеs – божественна квітка Гетьманського НПП, і не тільки його. Саме так, адже наукова назва роду походить від грецького dios – божественний і anthos  – квітка.

Тендітна краса червонуватих квіток-зірочок виразної радіально-променевої симетрії та приємний запах виокремлюють цю скромну рослину серед багатьох інших. Ще її називають «гвоздика трав’янка».

Багаторічник, росте на будь-якому дренованому ґрунті на луках, лісових галявинах, схилах. Утворює спочатку окремі кущики, а при розростанні великі дернини. Квітує в червні-серпні. Квітки запилюються метеликами. Очікуючи своїх крилатих помічників, вони відкриваються вранці й закриваються на ніч, аби вберегти пилок від роси. Вузенькі листочки випаровують дуже мало води, тому зірвані квіти гвоздики довго не в’януть. Плід – суха коробочка. Дрібненьке насіння легко розноситься вітром. «Гвоздиковим» запахом рослина зобов’язана основній складовій своєї ефірної олії – евгенолу. Цей запах не подобається комарам, мошкарі; відлякувати докучливих комах можуть як самі квіти, так і настої з них.

Окрім гвоздики дельтовидної в Гетьманському НПП поширені ще 5 видів гвоздик: армерійовидна, польова, борова (або гвоздика Фішера), гарна, стиснуточашечна. Всього ж у природі існує близько 300 видів диких гвоздик. Серед них найпоширеніший червоний колір. Причину підказує просте спостереження: температура всередині червоної квітки на 7 градусів вища від білої, що ростиме поряд; отже, й процеси, які настають за опиленням, перебігатимуть швидше.

Деякі види гвоздик стали вихідним матеріалом для перших гібридів. Селекціонери-квітникарі створили велике розмаїття сортів з квітками незвичайного забарвлення, розмірів і форми. Полум’яні квіти гвоздики – символ соціальних революцій і перемоги, емблема молодіжних клубів і фестивалів пісні. Їх дарують друзям і близьким, ветеранам праці й війни, новоселам, молодятам. І кожна квітка – знак поваги, іскрина любові й радості.